Toll Free:

CZYM NAWILŻAĆ SKÓRĘ ? KOMPEDIUM WIEDZY

W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na jedno z najczęściej zadawanych przez Klientki pytań podczas depilacji w salonach Wax Center. Jak prawidłowo i skutecznie nawilżać skórę ? Mamy nadzieję, że pomożemy Ci nieco usystematyzować Twoją wiedzę i razem zawalczymy o dobre nawilżenie i atrakcyjny wygląd Twojej skóry.

 

Nawilżanie skóry – dlaczego tak ważne ?

Skóra jest największym organem naszego organizmu. Izoluje środowisko wewnętrzne od zewnętrznego i  między innymi przeciwdziała przeznaskórkowej utracie wody. Skóra zawiera aż 20% całej wody zmagazynowanej w ludzkim ciele. W skórze właściwej znajduje się ok. 50-60% tej wody, a w warstwie rogowej tylko 10-13%.

Codziennie tylko przez naszą skórę “ucieka” 300-400 ml wody. Jeśli zatem wody jest zbyt mało, zaburzeniom ulega proces odnowy (rogowacenia) naskórka, co w konsekwencji prowadzi do dalszej utraty wody. Naskórek traci elastyczność, staje się chropowaty i szorstki. Wysuszenie skóry wzmaga skłonność do alergii i podrażnień.

 

Czy przesuszona skóra ma wpływ na zabieg depilacji woskiem ?

Z naszej perspektywy, sucha skóra to też suche włoski, które mają tendencję do łamania się podczas depilacji. Zatem nawilżona, zdrowa skóra pomaga nam osiągać lepsze efekty podczas zabiegu, a ten z kolei jest bardziej komfortowy.

 

Jak zapobiegać przesuszeniu skóry i odpowiednio ją pielęgnować ?

Bardzo wiele czynników ma wpływ na kondycję skóry. Te wewnętrzne –  wiek, ogólny stan zdrowia, stres, dieta, ilość przyjmowanych płynów, jak i zewnętrzne – klimat, opalanie, klimatyzacja, ogrzewanie, kosmetyki.

Twoim zadaniem jest dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu i ograniczenie ucieczki wody przez skórę. Warto zwrócić tu uwagę na 2 czynniki, na które mamy bezpośredni wpływ. Nasza dieta i wybór kosmetyków. Dbaj, by w twojej diecie nie zabrakło witamin: E, C, A, witamin grupy B jak i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Dziennie pij minimum 1,5l wody. Dzięki temu skóra nawilży się “od wewnątrz”.

 

Składniki kosmetyków o działaniu nawilżającym

Niezbędnym dopełnieniem pielęgnacji będzie wybór kosmetyków nawilżających. Najlepsze będą te, które zawierają co najmniej kilka składników o różnorodnych funkcjach i działaniu. W skrócie przedstawiamy ogólne działanie tych wybranych.

Składniki hydrofilowe wiążące wodę:

 • na powierzchni naskórka : kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid, Hydrolyzed Hyaluronic Acid), sorbitol (Sorbitol), chitozan (Chitosan);
 • wnikające w naskórek i wiążące wodę w wierzchnich warstwach naskórka: pantenol (Panthenol), kwas mlekowy (Lactic Acid), kwas glikolowy (Glycolid Acid), mocznik (Urea), gliceryna (Glycerin), mleczan sodu (Sodium Lactate), aloes (Aloe Barbadensis, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Aloe Barbadensis Leaf Extract), aminokwasy (Amino Acids): Alanina: Alanine, Arginina: Arginine i L-arginine, Betaina: Betaine, Cystyna: Cystine, Cysteina: Cysteine, Fenyloalanina: Phenyloalanine, Glicyna: Glycine, Histydyna: Histidine, Izoleucyna: Isoleucine, Kwas asparginowy: Asparagine, Kwas glutaminowy: Glutamic Acid,  Leucyna: Leucine, Lizyna: Lisin, Metionin: Methionine, Prolina: Proline, Seryna:Serine, Treonina: Threonine, Walina:  Valine.

 

Składniki hydrofobowe działające okluzyjnie (tworzą film na skórze):

 • woski stałe: wosk pszczeli (Cera Flava, Beeswax),
 • woski ciekłe: olej jojoba (Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil),
 • silikony np.: Cyklopentasiloksan (Cyclopentasiloxane), Cyklometikon (Cyclomethicone).

 

Składniki modyfikujące barierę ochronną naskórka:

 • masło Shea (Shea Butter),
 • kwasy tłuszczowe: kwas linolowy (Linoleic Acid) i linolenowy (Alpha Linolenic Acid),
 • flawonoidy (np. znajdujące się w miłorząbie japońskim [Ginkgo Biloba])
 • cholesterol (Cholesterol),
 • ceramidy (Ceramide).

 

Na które składniki uważać ?

Skóra potrzebuje pielęgnacji systematycznej i przemyślanej. Możemy pomagać jej nie tylko próbując odbudować warstwę hydrolipidową skóry, ale też starając się po prostu jej nie niszczyć. W tym miejscu chcemy uczulić Was na niektóre ze składników w balsamach, mydłach, itp.

 1. Produkty ropopochodne: parafinę (Paraffin Oil), Wazelinę (Vaseline) – pozostawia na skórze nieprzepuszczalną dla wody i gazów powłokę, co sprzyja intensywnemu rozwojowi bakterii beztlenowych i tworzeniu się zaskórników. Ich działanie, szczególnie przy pielęgnacji bezpośrednio po zabiegu depilacji, może okazać się niezbyt dobre dla naszej skóry.
 2. Detergenty: SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Lauryl Ether Sulfate) – często w naszych mydłach/szamponach; posiadają dobre działanie myjące, jednak podrażniają naszą skórę, niszczą jej warstwę lipidową. Powoduje przesuszenie, świąd i stany zapalne.
 3. Emulgatory sztuczne: PEG, PPG (np. PEG-40, PPG-15 Stearate, Castor Oil, Ceteareth, Glycereth-7) – mogą zapychać pory w skórze, wywołać stan zapalny, świąd, zwiększają przepuszczalność bariery lipidowej skóry.

 

Każda z nas zasługuje na bardziej gładką i delikatną skórę. Wybieraj więc kosmetyki, które prawdziwie o nią zadbają. Czytaj etykiety i składy. Traktuj swoją skórę z troską.

Dziewczyny, bądźcie dobre dla siebie i swojej skóry 🙂

 

Autor: Magdalena Ostręga, specjalistka depilacji woskiem, Wax Center

*Powyższy artykuł nie ma na celu zastąpienia porady lekarskiej i nie powinien być traktowany jako diagnoza czy sposób leczenia wszelkich indywidualnych dolegliwości.

 

Bibliografia:

 1. http://www.alinarose.pl/2013/07/zapychajace-skadniki-kosmetykow-jak.html
 2. http://cosmeticsafetyfacts.pl/2017/02/16/parafiny/
 3. http://www.chemiczniekosmetycznie.pl/2015/09/sls-i-sles-w-kosmetykach.html
 4. http://www.makehappyday.com/kosmetyki-z-dobrym-skladem-z-rossmanna/
 5. http://www.naturnika.pl/pl/i/Niebezpieczne-skladniki-w-kosmetykach/6
 6. http://party.pl/porady/uroda/pielegnacja/substancje-w-kosmetykach-odpowiedzialne-za-nawilzanie-skory-110902-r1/
 7. http://polki.pl/zdrowie/choroby,sucha-skora-vademecum,10357375,artykul.html
 8. http://polki.pl/zdrowie/choroby,czy-emolienty-nawilzaja-sucha-skore,10411868,artykul.html
 9. http://polki.pl/zdrowie/choroby,sucha-skora-vademecum,10357375,artykul.html
 10. http://uroda40plus.pl/woda-w-skorze/
 11. http://uroda40plus.pl/substancje-nawilzajace-skore/

 

You May Also Like